World Council

07 March 2016 14:12


The World Council is the supreme governing body that meets between Congresses and is responsible for all policies and operations. Members are made up of representatives of stipulated groups of countries, the General Secretary and the chair of the International Women's Committee.

World Council

Presidium

Per-Olof (Peo) SJÖÖ, GS - Swedish Union of Forestry, Wood and Graphical Workers, (Sweden)President

Gail CARTMAIL, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom)Deputy-President

Phyo Sandar SOE, BWFM - Building and Wood Workers Federation of Myanmar, (Myanmar)Deputy-President

Pierre CUPPENS, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium)Deputy-President

Saúl MENDEZ RODRIGUEZ, SUNTRACS - National Construction Industry Workers´ Union, (Panama)Deputy-President

Dietmar SCHÄFERS, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany)Deputy-President

, Albert Emilio (Ambet) YUSON, BWI - Building & Wood Workers' International, (Switzerland)General Secretary

Lebohang Vincent RAMABOLU, NUM - National Union of Mineworkers, (South Africa)Chair IYC

* Jorge HERNÁNDEZ *, FETRACOMA - National Federation of Workers in Construction, Wood, Services and Allied Sectors, (Chile)1st Vice Chair IYC

Ryan KEKERIS, IUPAT - International Union of Painters and Allied Trades, (United States)2nd Vice Chair IYC

Lebohang Vincent RAMABOLU, NUM - National Union of Mineworkers, (South Africa)Member

Gopinath PANNEERSELVAM, AIKTMS - All India Construction Workers Central Union, (India)Member

Jakob WAGNER, BYGGNADS - Swedish Building Workers' Trade Union, (Sweden)Member

* Jorge HERNÁNDEZ *, FETRACOMA - National Federation of Workers in Construction, Wood, Services and Allied Sectors, (Chile)Member

Ryan KEKERIS, IUPAT - International Union of Painters and Allied Trades, (United States)Member

Rita SCHIAVI, Unia, (Switzerland)Chair IWC

Dora CERVANTES, IAMAW - International Association of Machinists and Aerospace Workers , (United States)1rst Vice Chair IWC

Fabiana SANTOS, FENTICOMMC - National Federation of Workers in the Construction, Wood and Construction Materials Industries, (Dominican Republic)2d Vice Chair IWC

Elizabeth AMUTO, UBCCECAWU - Uganda Building Construction, Civil Engineering, Cement & Allied Workers’ Union, (Uganda)Member

Kyung Shin KIM, KFCITU - Korean Federation of Construction Industry Trade Unions, (South Korea)Member

Rita SCHIAVI, Unia, (Switzerland)Member

Fabiana SANTOS, FENTICOMMC - National Federation of Workers in the Construction, Wood and Construction Materials Industries, (Dominican Republic)Member

Dora CERVANTES, IAMAW - International Association of Machinists and Aerospace Workers , (United States)Member

Africa - Middle East and North Africa

Regional Representative (Non-voting right)

, Crecentia MOFOKENG, BWI - Building & Wood Workers' International Africa & MENA, (South Africa)Regional Representative

Apolinar (Dong) TOLENTINO, BWI - Building and Wood Workers' International Asia & Pacific, (Malaysia)Regional Representative

Coen van der VEER , BWI - Building and Wood Workers' International - Europe , (Switzerland)Regional Representative

Nilton FREITAS, BWI - Building and Wood Workers' International - Latin America & Caribbean, (Panama)Regional Representative

International Women's Commitee

International Youth Committee

Abdelmonem Ibrahim Mohamed ELGAMAL, GTUBWW - General Trade Union for Building and Wood Industries Workers, (Egypt)Regional Vice-President

Asia Pacific

David John (Dave) NOONAN, CFMEU - Construction, Forestry, Mining & Energy Union of Australia (Construction and General Division), (Australia)Regional Vice-President

Vacant1st substitute

Vacant2nd substitute

Europe

Johan LINDHOLM, BYGGNADS - Swedish Building Workers' Trade Union, (Sweden)Regional Vice-President

Latin America & Caribbean

Denilson PESTANA, FETRACONSPAR - Federation of Workers in Construction and Wood Furnitures Industries of the State of Paraná, (Brazil)Regional Vice-President

North America

Robert WALLS, IAMAW - International Association of Machinists and Aerospace Workers , (United States)Regional Vice-President

Group 1 - (Denmark, Faeroe Islands, Finland, Iceland, Norway, Sweden) Group 1

Johan LINDHOLM, BYGGNADS - Swedish Building Workers' Trade Union, (Sweden)Member

Gabriella LAVECCHIA, SEKO - Swedish Union of Service and Communication Employees , (Sweden)1st substitute

Mikael JOHANSSON, Svenska Målareförbundet - Swedish Painters' Trade Union, (Sweden)2nd substitute

Matti HARJUNIEMI, Rakennusliitto - Construction Trade Union, (Finland)Member

Jan Olav ANDERSEN, EL & IT Forbundet, (Norway)1st substitute

Jari NILOSAARI, Teollisuusliitto - Finnish Industrial Union, (Finland)2nd substitute

Gunde ODGAARD, BAT-Kartellet, (Denmark)Member

Kristjan Thordur SNAEBJARNARSON, Rafidnadarsamband - Icelandic Electrical Workers' Union, (Iceland)1st substitute

Jørgen Juul RASMUSSEN, DEF - The Danish Union of Electricians , (Denmark)2nd substitute

Anita JOHANSEN, NAF - Norwegian Union of General Workers , (Norway)Member

Louise OLSSON, SEF - Swedish Electricians' Trade Union, (Sweden)1st substitute

Minea PYYKÖNEN, AMMATTILIITTO Pro ry - Trade Union of Salaried Employees Finland, (Finland)2nd substitute

Group 2 - (Belgium, Luxembourg, Netherlands) Group 2

Zamaney MENSO, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands)Member

Ellen HOEIJENBOS, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands)1st substitute

Dennis VEREGGEN, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands)2nd substitute

Brahim HILAMI, CG FGTB - La Centrale Générale FGTB, (Belgium)Member

Gianni DE VLAMINCK, CG FGTB - La Centrale Générale FGTB, (Belgium)1st substitute

Alexandre GOVAERTS, CG FGTB - La Centrale Générale FGTB, (Belgium)2nd substitute

Pierre CUPPENS, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium)Member

Patrick VANDENBERGHE, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium)1st substitute

Laetitia BALDAN, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium)2nd substitute

Group 3 - (Germany) - Group 3

Richenel ILARIO, SEBI - Sindikato di Empleadonan den Bibienda, (Curaçao)Member

Collin VIRGO, BITU - Bustamante Industrial Trade Union, (Jamaica)1st substitute

Renee JONES, BIU - Bermuda Industrial Union, (Bermuda)2nd substitute

Robert FEIGER, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany)Member

Nicole SIMONS, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany)1st substitute

Antonius ALLGAIER, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany)2nd substitute

Nicole SIMONS, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany)Member

Ulrike LAUX, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany)1st substitute

Antonius ALLGAIER, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany)2nd substitute

Wolfgang LEMB, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany)Member

Jochen SCHROTH, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany)1st substitute

Friedhelm AHRENS, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany)2nd substitute

Group 4 - (Austria, Switzerland) Group 4

Herbert AUFNER, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria)Member

Christian FÖLZER, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria)1st substitute

Barbara HUBER, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria)2nd substitute

Nico LUTZ, Unia, (Switzerland)Member

Bruna CAMPANELLO, Unia, (Switzerland)1st substitute

Rita SCHIAVI, Unia, (Switzerland)2nd substitute

Group 5 - (France, Italy) Group 5

Christian ROY, FO BTP - Building, Public Works, Wood, Paper, Ceramics, Quarries and Construction Materials, (France)Member

Jean-Pascal FRANCOIS, FNSCBA CGT - National Federation of Construction Wood and Furniture Employees CGT, (France)1st substitute

Jean-Marc CANDILLE, FNCB (CFDT) - National Federation of Salaried Workers in Construction and Wood Industries, (France)2nd substitute

Andrea MERLI, FENEAL-UIL - National Federation of Building, Wood and Allied Workers, (Italy)Member

Marco BENATI, FILLEA-CGIL - Italian Federation of Wood, Building and Allied Industry Workers, (Italy)1st substitute

Claudio SOTTILE, FILCA-CISL - Italian Federation of Construction and Allied Workers, (Italy)2nd substitute

Group 6 - (Portugal, Spain) Group 6

Pedro Luis HOJAS CANCHOMember

Daniel BARRAGÁN BURGUI, CCOO of Construction and Services, (Spain)1st substitute

Sonia SILVA SEGOVIA, CCOO of Construction and Services, (Spain)2nd substitute

Group 7 - (Republic of Ireland, United Kingdom) Group 7

Gail CARTMAIL, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom)Member

Paul MOONEY, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom)1st substitute

Teresa HANNICK, SIPTU - Services Industrial Professional Technical Union , (Ireland)2nd substitute

Samantha JONES, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom)Member

James MCCABE, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom)1st substitute

John REGAN, SIPTU - Services Industrial Professional Technical Union , (Ireland)2nd substitute

Group 8 - (Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Slovak Republic) Group 8

Anete KICE, LMNA - Forestry Sphere Trade Union of Latvia, (Latvia)Member

Piotr NALEWAJEK, ZZ "Budowlani" - Building and Wood Workers' Trade Union, (Poland)1st substitute

Gyula PALLAGI, EFEDOSZSZ - Federation of Building, Wood and Building Material Industry Workers’ Unions, (Hungary)2nd substitute

Group 9 - (Bulgaria, Romania) - Group 9

Gheorghe BALACEANU, FGS - General Union Federation FAMILIA, (Romania)Member

Yordan YORDANOV, FCIW-Podkrepa - Federation “Construction, Industry and Water Supply”-Podkrepa, (Bulgaria)1st substitute

Ramona Mercedes VELEANU, FGS - General Union Federation FAMILIA, (Romania)2nd substitute

Group 10 (Albania, Bosnia-Herzegovina, Croatia, Montenegro, North Macedonia, Serbia, Slovenia) Group 10

Domagoj FERDEBAR, SGH - Trade Union of Construction Industry of Croatia, (Croatia)Member

Lejla CATIC, SSSPDP BiH - Independant Trade Union of Forestry, Wood Processing and Paper in Bosnia and Herzegovina , (Bosnia-Herzegovina)1st substitute

Miljana ZUPANJAC, SSSPD - Forestry and Woodworking Workers' Union, (Serbia)2nd substitute

Group 11 (Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russian Federation, Tajikistan, Ukraine, Uzbekistan) Group 11

Vasyl ANDREYEV, PROFBUD - Construction and Building Materials Industry Workers' Union of Ukraine, (Ukraine)Member

Victor TALMACI, SINDICONS - Federation of Constructions and Building Material's Trade Unions "SINDICONS" of the Republic of Moldova, (Moldova)1st substitute

Marina KURTANIDZE, GCFITU - The Georgian Constructors and Foresters Independent Trade Union, (Georgia)2nd substitute

Group 12 (Cyprus, Greece, Israel, Malta, Türkiye) Group 12

Ramazan AGAR, YOL-IS - Turkish Union of Road, Construction and Building Workers, (Turkey)Member

Yitzhak MOYAL, NUBWW - National Union of Building, Wood Workers - Histadrut, (Israel)1st substitute

Stelios TSIAPOUTIS, FCMW - Federation of Construction and Mines Workers (SEK), (Cyprus)2nd substitute

Group 13 (Canada, United States) Group 13

Robert WALLS, IAMAW - International Association of Machinists and Aerospace Workers , (United States)Member

Jeff BROMLEY, USW - United Steel, Paper and Forestry, Rubber, Manufacturing, Energy, Allied Industrial and Service Workers International Union, (Canada)1st substitute

Vacant2nd substitute

James A. WILLIAMS Jr, IUPAT - International Union of Painters and Allied Trades, (United States)Member

Ryan KEKERIS, IUPAT - International Union of Painters and Allied Trades, (United States)1st substitute

Chris ROOTES, IABSORIW - International Association of Bridge, Structural, Ornamental and Reinforcing Iron Workers, (United States)2nd substitute

Group 14 (Benin, Burkina Faso, Cameroon, Central African Republic, Chad, Democratic Republic of Congo, Gabon, Guinea, Ivory Coast, Mali, Niger, Senegal, Togo) Group 14

Diarraf NDAO, SNTC - BTP/CNTS - National Union of Construction Workers, (Senegal)Member

Ibrahima DIOMANDE, SYNASODEFOR - SODEFOR Employees' National Union, (Ivory Coast (Cote D'Ivoire))1st substitute

Odette BOMANS TALEWA, FNTBB - National Federation of Building and Wood Workers, (Congo, Democratic Republic of the)2nd substitute

Group 15 (Ghana, Liberia, Nigeria, Sierra Leone) Group 15

* Amechi ASUGWUNI *, NUCECFWW - National Union of Civil Engineering Construction, Furniture & Wood Workers, (Nigeria)Member

Pius Michael QUAINOO, CBMWU - Construction and Building Materials Workers’ Union CBMWU, (Ghana)1st substitute

Isaac Jideofor EGBUGARA, CCESSA - Construction and Civil Engineering Senior Staff Association, (Nigeria)2nd substitute

Group 16 (Angola, Lesotho, Malawi, Mauritius, Mozambique, Namibia, Swaziland, South Africa, Zambia, Zimbabwe) Group 16

Justina JONAS EMVULA, MANWU - Metal & Allied Namibian Workers’ Union, (Namibia)Member

Mohumad Reeaz CHUTTOO, CMWEU - Construction Metal, Wooden and Related Industries Employees Union, (Mauritius)1st substitute

Jeremias DUZENTA TIMANA, SINTICIM - National Trade Union of Workers in Civil Construction, Wood and Mining Industries , (Mozambique)2nd substitute

Group 17 (Ethiopia, Kenya, Rwanda, Tanzania, Uganda) Group 17

Oloka MESILAMU, UBCCECAWU - Uganda Building Construction, Civil Engineering, Cement & Allied Workers’ Union, (Uganda)Member

Rajabu Wellington MWONDI, KUPRIPUPA - Kenya Union of Printing, Publishing, Paper Manufacturing and Allied Workers , (Kenya)1st substitute

Boniface Yohana NKAKATISI, TUICO - Tanzania Union of Industrial and Commercial Workers, (Tanzania)2nd substitute

Group 18 (Algeria, Egypt, Mauritania, Morocco, Tunisia) Group 18

Abdelmonem Ibrahim Mohamed ELGAMAL, GTUBWW - General Trade Union for Building and Wood Industries Workers, (Egypt)Member

Taieb BAHRI, FGBB / UGTT Federation of Building and Wood, (Tunisia)1st substitute

Ahmed BAHANNISS, SNTBB-UTM - National Union of Building and Wood Workers, (Morocco)2nd substitute

Group 19 (Bahrain, Iraq, Jordan, Kurdistan, Kuwait, Lebanon, Palestine, Yemen) Group 19

Antoun ANTOUN, GFBCTU - General Federation of Building and Construction Trade Union, (Lebanon)Member

Mahmoud Salem Abbas AL-HIYARI, GTUCW - General Trade Union of Construction Workers in Jordan, (Jordan)1st substitute

Anwar EL AZEMI, SMPWKW - The Syndicate of the Ministry of Public Works, (Kuwait)2nd substitute

Group 20 (Hong-Kong, Japan, Mongolia, Taiwan, South Korea) Group 20

Yasushi NAKAMURA, SINRIN ROREN - Japanese Federation of Forest and Wood Workers' Union, (Japan)Member

Oki Gi JANG, KFCITU - Korean Federation of Construction Industry Trade Unions, (South Korea)1st substitute

Battsogt BARDUU, MCWTUF - Mongolian Construction Workers Trade Union's Federation, (Mongolia)2nd substitute

Group 21 (Cambodia, Indonesia, Malaysia, Myanmar, Philippines, Singapore, Thailand, Timor-Leste, Vietnam) Group 21

Siau Fang (Engrit) LIAW, STIEU - Sabah Timber Industry Employees Union, (Malaysia)Member

Mary Jane VARGAS, NUBCW - National Union of Building and Construction Workers, (Philippines)1st substitute

Husain Mohammad MAULANA, SERBUK - The Indonesian Federation of People Labour Unions, (Indonesia)2nd substitute

Group 22 ( Bangladesh, India, Nepal, Pakistan, Sri Lanka) Group 22

Rama Chandra KHUNTIA, INBCFWWF - Indian National Building, Construction, Forest and Wood Workers’ Federation, (India)Member

Smritee LAMA TAMANG, CUPPEC - Central Union of Painters, Plumbers, Electro and Construction Workers, (Nepal)1st substitute

Muhammad Aslam ADIL, PFBWW - Pakistan Federation of Building and Wood Workers , (Pakistan)2nd substitute

Group 23 (Fiji, New Zealand, Papua New Guinea, Solomon Islands) Group 23

Louisa JONES, FIRST UNION , (New Zealand)Member

John ALEXANDER, CETWUF - Construction Energy and Timber Workers’ Union of Fiji, (Fiji)1st substitute

Vacant, Etu (EPMU) - New Zealand Engineering, Printing and Manufacturing Union, (New Zealand)2nd substitute

Group 24 (Australia) Group 24

David John (Dave) NOONAN, CFMEU - Construction, Forestry, Mining & Energy Union of Australia (Construction and General Division), (Australia)Member

Michael WRIGHT, ETU - Electrical Trades Union of Australia, (Australia)1st substitute

Andrew James SUTHERLAND, CFMEU - Construction, Forestry, Mining & Energy Union of Australia (Construction and General Division), (Australia)2nd substitute

Group 25 (Bolivia, Colombia, Ecuador, Peru, Venezuela ) Group 25

Group 28 (Costa Rica, Dominican Republic, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Panama) Group 28

Hoover DELGADO HURTADO, FEDESOMEC - Equatorian Federation of Operators and Mechanics of Road Equipment, (Ecuador)Member

José LOPEZ POSADA, INTERGREMIAL - Colombian Association of Construction, Building Materials and Wood Worker's, (Colombia)1st substitute

Luis GILVONIO ALEGRIA, FETRACEPPE - National Federation of Cement and Pre-mix Workers of Peru, (Peru)2nd substitute

Group 26 (Argentina, Chile, Paraguay) Group 26

Gerardo MARTÍNEZ, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina)Member

Jorge GORNATTI, USIMRA - Association of Trade Unions in the Wood Industry in the Republic of Argentina, (Argentina)1st substitute

Roberto BURGOS, FETRAMAS - Trade Union of Workers in Masisa Mapal Plant, (Chile)2nd substitute

Group 27 (Brazil) Group 27

Denilson PESTANA, FETRACONSPAR - Federation of Workers in Construction and Wood Furnitures Industries of the State of Paraná, (Brazil)Member

Adalberto (Bebeto) SOUZA GALVAO, SINTEPAV-BA - Trade Union of Workers in Construction Industries of the State of Bahia, (Brazil)1st substitute

Gelson SANTANA, STICC-POA - Trade Union of Workers in Civil Construction Industries of Porto Alegre , (Brazil)2nd substitute

Group 28 (Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Panama) Group 28

Napoleón Gómez Urrutia, CIT - International Confederation of Workers, (Mexico)Member

Jaime CABALLERO, SUNTRACS - National Construction Industry Workers´ Union, (Panama)1st substitute

Julio DIAZ, SINCS-G - National Construction and Services Union of Guatemala, (Guatemala)2nd substitute

Group 29 (Bahamas, Barbados, Belice, Bermuda, Cuba, Curacao, Dominican Republic, French Guyana, Guyana, Haiti, Jamaica, Puerto Rico, Surinam, St. Lucia, Trinidad and Tobago) Group 29